Wojtek Gawenda- artysta na emigracji

Jak wygląda promowanie kabaretów w Kanadzie? Co robi Pan aby przyciągać widzów? Czy wygląda to inaczej, niż w Polsce?

Jak w każdej branży, a kabaret nie jest tutaj wyjątkiem, w promocji produktu najlepszym sposobem promocji jest jakość samego produktu. Dlatego najlepszą promocją  kabaretu jest scena i publiczność, która od razu, na bieżąco weryfikuje ”produkt”. Cisza, znużenie, brak reakcji dość jednoznaczne i brutalnie sugeruje, że ów „produkt” jest nietrafiony. Salwy śmiechu, szampańska zabawa na widowni i pytania kiedy będzie następny program dosyć jednoznacznie z kolei sugerują, że „produkt” sprzedał się wyśmienicie. No ale oczywiście zanim nastapi owa weryfikacja „na żywo” to jakoś publiczność musi się dowiedzieć kiedy i gdzie ma się zjawić. Tutaj reklama nie różni się od tej w Polsce: są komunikaty radiowe, telewizyjne, prasowe a w dzisiejszych czasach również, a może przede wszystkim , informacje w internecie, mediach społecznościowych. Wykorzystujemy również banaery, plakaty i ulotki.

Czy wystawia Pan kabarety również dla kanadyjskiej publiczności? Jeśli nie, to czy planuje Pan robić to w przyszłości?

Nie występuję dla kanadyjskiej publiczności angielskojęzycznej tylko dla polonijnej, czyli dla Kanadyjczyków polskiego pochodzenia, więc moje programy są w języku polskim i adresowane  do polskojęzycznej publiczności. Nie jest to wynikiem bariery językowej, a bardziej bariery mentralnej. Urodziłem się i wychowałem nad Wisłą, więc moje poczucie humoru, dowcipu jest zdecydowanie różne od anglosaskiego. Oczywiście są jakieś podobieństwa, ale różnic jest zdecydowanie więcej, więc wolałem dla zdrowia psychicznego zarówno mojego jak i publiczności pozostać przy polskim poczuciu humoru.

Czy kiedyś sie to zmieni? No cóż, stare powiedzenie mówi „never say never” czyli „nigdy nie mów nigdy”, więc nie będę się zarzekał, że nie bedę wystepował dla angielskojęzycznej publiczności, ale na dzień dzisiaejszy nie planuję takiego ruchu.

Czy występy, które organizuje Pan w Kanadzie różnią się od tych kabaretów wystawianych w Polsce?

Niczym się nie różnią. Polska i polski kabaret, który rozwijał się na przestrzeni ponad stu ostatnich lat wytworzył unikatową formę. Jest to połączenie kabaretu literackiego z politycznym i jest to, śmiem twierdzić, ewenement na skalę światową. Ja również wychowałem się w tym nurcie i taką formę kabaretu lubię, promuję i tworzę. Jeżeli dodać do tego wspaniałą polonijną publiczność, która kapitalnie się bawi i „łapie” wszystkie dowcipy ( a jest to też opinia topowych  kabaretów przyjeżdżających  z Polski) to można śmiało powiedzieć, że przedstawienia kabaretowe jeżeli chodzi o formę  niczym się nie różnią od tych, które wystawiane są w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *