KARNAWAŁ I INNE ATRAKCJE LIVIGNO

Symbolem włoskiego karnawału jest bez wątpienia Wenecja, ale pochody karnawałowe odbywają się w różnych regionach Półwyspu Apenińskiego. Osoby spędzające ferie na nartach będą miały okazję uczestniczyć w wyjątkowych imprezach, m.in. w Livigno. Podczas barwnej procesji goście kurortu nie tylko mogą obserwować specjalnie zbudowane na tę okazję platformy, ale także sami brać udział w tym wyjątkowym korowodzie oraz atrakcjach przygotowanych z okazji trwającego karnawału. Osoby w strojach są widoczne nie tylko na ulicach „Małego Tybetu”, ale także na stokach, więc niech nikogo nie zdziwi widok zjeżdżającej na nartach lub sankach Wiedźmy Befany…

KARNAWAŁOWE ZABAWY W LIVIGNO

Podczas karnawału w Livigno można wziąć udział w uroczystych paradach ze specjalnie zbudowanymi kolorowymi platformami nawiązującymi do zabawnych lub aktualnych tematów. Otaczają je poprzebierani goście kurortu, także nikogo nie powinien dziwić widok osób w maskach i strojach karnawałowych na ulicach, a także odbywające się na zewnątrz imprezy taneczne. Podobnie sytuacja wygląda na stokach – „przebierańcy” jeżdżą na snowboardzie, nartach oraz sankach. W tym okresie wieczorami odbywają się „palo della cuccagna”, zawody podczas których drużyny z każdego dystryktu walczą o zdobycie 10-metrowego drewnianego słupa – kto pierwszy wdrapie się na szczyt, wygrywa karnawałową nagrodę.

SKĄD SIĘ WZIĄŁ KARNAWAŁ?

Karnawał wywodzi się z pogańskich wierzeń, kultu płodności, a więc tradycji oddawania czci bóstwom, które miały sprawić, że kolejny rok będzie obfitował w bogate zbiory. Ten nawiązujący do bachanaliów zwyczaj doskonale wpisał się w tradycję chrześcijańską – w kolejnych wiekach w tym okresie rzucano się w wir nieskrępowanej zabawy, odbywały się maskarady i liczne imprezy przed okresem Wielkiego Postu. Zresztą etymologia słowa karnawał pochodzi prawdopodobnie od włoskiego słowa „carnevale”, które jest tłumaczone jako pożegnanie mięsa przed zbliżającym się postem. Do dziś imprezy karnawałowe organizowane są na całym świecie i kończą się wraz ze Środą Popielcową. W Polsce w średniowieczu obchodziło się zapusty – okres zabaw i tańców, zimowych balów i maskarad. Wtedy też jedzono wiele tłustych dań, bardzo popularne były placki ziemniaczane, pączki i faworki – wszystko jedzono „na zapas”przed okresem postu. Odbywały się także zapustne parady, do dziś w niektórych regionach można zobaczyć barwne korowody przebierańców, wśród których nie może zabraknąć postaci cygana, żyda czy żebraka, którzy odwiedzając domy przynoszą dobrobyt na nowy rok.

INNE ATRAKCJE LIVIGNO

W Livigno oprócz zabaw karnawałowych i białego szaleństwa na fanów aktywnego wypoczynku czeka wiele atrakcji. Aby uciec od zgiełku można wybrać się na spacer na rakietach śnieżnych, podczas którego można podziwiać dziewicze alpejskie widoki i zanurzyć się w zimowej ciszy. Kolejna propozycja to fat biking – jazda na rowerach z grubymi oponami po specjalnie przygotowanych szlakach, o różnym stopniu trudności, od zupełnie amatorskich tras, po te wymagające. Można tu także wybrać się na unikatową przejażdżkę ratrakiem o zachodzie słońca, co zapewni niezapomniane wrażenia i piękne widoki. Poszukiwaczy mocnych emocji na pewno zainteresuje szkoła jazdy autem po lodzie, gdzie można ćwiczyć różne ewolucje w ekstremalnych warunkach czy lot nad ośnieżonymi alpejskimi szczytami na paralotni – lot odbywa się w towarzystwie instruktora, więc nawet osoby bez żadnego doświadczenia mogą spróbować swoich sił w powietrzu. Zwolenników spokojniejszych atrakcji na pewno zadowoli spacer za alpakami lub kulig w zaprzęgach konnych. Osoby pragnące poznać historię regionu powinny wybrać się do MUS! – Muzeum Livigno i Trapella opowiadającego historię regionu. Dowiemy się tu m.in. że miasteczko przez wieki było odcięte od reszty świata, prąd doprowadzono tu dopiero w 1924 roku, a okoliczni mieszkańcy żyli z… przemytu. Teraz już nikt nie trudni się tu przemytem, ale nadal można kupić wszystko taniej, ponieważ obowiązuje tu strefa wolnocłowa. Strona Livigno w języku polskim znajduje się pod linkiem: Livigno – ZIMOWY RAJ W ALPACH!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *