Wieże do zdobycia i potwory do pokonania, czyli Rycerze i Księżniczki w akcji

To już 7 lat działania, 81 podopiecznych i ponad 23 mln złotych zebranych przez Fundację Rycerze
i Księżniczki na potrzeby chorych – przede wszystkim dzieci. Do efektów działań Fundacji można podejść na poziomie pragmatycznym i rozumowo, choć nie tak łatwo rozprawić się z emocjami, które towarzyszą codziennej walce o życie Podopiecznych, i nadać im matematycznego wydźwięku. Na szczęście dobro nie wymaga od nas rozliczeń, a Fundacja działa odważnie dalej, aktywnie szukając ludzi dobrej woli, którzy będą chcieli razem z nią podawać pomoc dalej.

Historia Rycerzy i Księżniczek zaczęła się od Antosia, cierpiącego na poważną chorobę nowotworową – guza mózgu AT/RT. Chłopiec niestety zmarł, ale jego historia stała się impulsem do zwiększenia wysiłków na rzecz kolejnych Podopiecznych. A że Fundacja Rycerze i Księżniczki powstała z potrzeby serca, dlatego stawia na indywidualne podejście oraz głębokie zaangażowanie w walkę o powrót do zdrowia każdego chorego.

Naszą siłą napędową jest wiara w to, że w każdym człowieku tkwi potencjał do wprowadzania pozytywnych zmian w świecie. Chcemy sprawiać, aby niemożliwe stawało się możliwe, a ludzie nabierali nadziei i jednoczyli się w jednym, wspólnym celu – stwierdza Anna Krawczyk, prezes Fundacji Rycerze i Księżniczki.

Mówi się, że ratując jedno życie, ratuje się cały świat. Zakończona sukcesem zbiórka funduszy na leczenie dziecka to zatem nie tylko efekt mierzalny finansowo, to również sukces odniesiony na polu budowania społeczności ludzi wrażliwych na cudze cierpienie – coś, czego nie da się oddać liczbami, co jest nieuchwytne, trudno dostrzegalne, metafizyczne i… jednocześnie chyba najważniejsze.

Gdyby jednak ludzkie współczucie można było poddać ocenie, znawcami w tej materii byliby z pewnością darczyńcy oraz działacze Fundacji Rycerze i Księżniczki. Świadczy o tym rozmach inicjatyw pomocowych, podejmowanych na rzecz Podopiecznych w ostatnich 7 latach.

Wśród działań dobrze wszystkim znanych, takich jak zbiórki środków do puszek czy kampanie informacyjne w internecie, znalazły się także koncerty, pikniki, festyny oraz biegi charytatywne (te ostatnie między innymi przy wsparciu PKO). Apel Fundacji dotarł nawet za granicę i przebił się przez ogromny i charakterystyczny dla naszych czasów szum informacyjny do gwiazd piłki nożnej światowego formatu, występujących wówczas w Realu Madryt. Film z pozdrowieniami dla chorego na siatkówczaka Piotrusia wyświetlono ponad 3 miliony razy, a cała akcja odbiła się w mediach szerokim echem i pozwoliła na zebranie całej potrzebnej na leczenie sumy w niespełna dwa tygodnie. Nic zresztą dziwnego. Sam Cristiano Ronaldo, Gareth Bale czy Luka Modrić w języku polskim przesyłający życzenia siły i wytrwałości choremu chłopcu z Polski to coś, co zdecydowanie zadziałało na emocje i wyobraźnię darczyńców.

Przesłanie i działalność Fundacji odbiły się szerokim echem w świecie mediów również w Polsce, a publikacje opowiadające historie Podopiecznych oraz zachęcające do udziału w zbiórkach pojawiały się w największych portalach i telewizjach w kraju m.in. TVN, TVN24, TVP, Wirtualna Polska, natemat.pl, onet.pl, kobieta.onet.pl, medonet.pl, Radio Eska czy Business Insider, ale także w licznych mediach regionalnych, które z entuzjazmem wspierały zbiórki lokalne na rzecz Podopiecznych.

Na rzecz Fundacji działało również wiele firm w ramach realizacji celów CSRowych, wspierając Podopiecznych finansowo, poprzez wolontariat oraz oferując usługi na rzecz promocji zbiórek. Wśród najlepiej znanych marek znalazł się Rossmann, Biedronka-Jeronimo Martins, Nissan, Clear Channel Polska czy Intercars oraz kilka Galerii Handlowych z całego kraju.

Darowizny na rzecz działalności Rycerzy i Księżniczek zostały przekazane między innymi przez Prezydenta Andrzeja Dudę oraz Pierwszą Damę, Agatę Kornhauser-Dudę, a wsparcie w postaci krótkiego filmiku zachęcającego do udziału w akcjach Fundacji nagrał między innymi Robert Biedroń.

Wsparcie nadeszło również ze strony świata sportu i show-biznesu. Przez ostatnich 7 lat Fundacja Rycerze i Księżniczki zaangażowała w różnego rodzaju działania około 150 celebrytów z wielu odmiennych dziedzin. Wśród sportowców angażujących się w zbiórki na rzecz Podopiecznych można wymienić Kamila Stocha, Piotra Małachowskiego, gwiazdy Gali KSW (które umieściły logo Fundacji na swoich strojach podczas walki wieczoru), piłkarzy Legii Warszawa oraz Ruchu Chorzów.

Działalność Fundacji od lat wspierają artyści, celebryci i dziennikarze. Wśród najbardziej zasłużonych Ambasadorów należy wymienić Rafała Mroczka, Karolinę Gorczycę oraz Leszka Stanka – każde z nich brało udział w wielu akcjach Fundacji, inicjowali nowe oraz pełnili role reprezentacyjne, angażując do pracy koleżanki i kolegów z branży. Oprócz ich nieocenionej pracy Fundacja wiele razy, wyrażając swoją wdzięczność, wymieniała postaci takie jak: Magda Gessler, Monika Olejnik, Doda, Artur Barciś, Michał Szpak, Kayah, Grażyna Wolszczak, Cezary Żak, Kinga Preis, Misiek Koterski, Stachursky, Piotr Rubik, Kamil Bednarek, Barbara Kurdej-Szatan, Katarzyna Zielińska, Katarzyna Wojciechowska, Anna Dereszowska, Rafał Brzozowski, Kamila Polak, Anna Piecaba, Anna Wyszkoni, O.S.T.R., członkowie kabaretu Ani Mru Mru, a nawet Profesor Jan Miodek.

Wsparcie nadeszło także ze strony niesamowicie wówczas popularnego twórcy Youtubowego – Cezika. Bezpośrednia i bardzo prosta w przekazie piosenka o zbiórce dla podopiecznego Fundacji pomogła zebrać aż 1,5 miliona złotych w niespełna trzy tygodnie!

Liczni celebryci wsparli Fundację, biorąc udział w akcji #BransoletkiOdSerca – sam proces tworzenia bransoletek został uwieczniony na filmie, który można obejrzeć na kanale Fundacji. To i wiele innych działań znalazło swoją kulminację podczas obu edycji Gali Rycerzy i Księżniczek. Wówczas to uhonorowano wiele postaci ze świata show-biznesu za ich wkład w zbiórki na rzecz Podopiecznych.

Apele Fundacji powtarzane były zatem w całym kraju oraz za granicą. A wszystko to, paradoksalnie, po cichu… Fundacja bowiem nigdy nie wychodzi na pierwszy plan. Najważniejsi są Podopieczni i to właśnie ich twarze i ich historie wychodzą na światło dzienne. W tle pozostają cisi działacze Fundacji, którzy oddają całe swoje serce na rzecz innych, budując społeczność wrażliwych wolontariuszy.

Aby dołączyć do tych, którzy ratują świat, wystarczy wejść na stronę Fundacji i zapoznać się z aktualną działalnością i listą potrzebujących. Fundacja z radością przyjmie każdego rodzaju pomoc i wsparcie na rzecz Podopiecznych!

Rycerze i Księżniczki to fundacja pomocy dzieciom i osobom dorosłym, działająca od 2015 roku. Od początku jej misją jest niesienie pomocy w leczeniu i rehabilitacji oraz zapewnianie wsparcia rodzinom chorych. Do historii i potrzeb każdego z Podopiecznych podchodzi indywidualnie, z empatią i ogromnym zaangażowaniem. Dzięki temu skutecznie pozyskuje środki na leczenie – do tej pory na potrzeby Podopiecznych zebrała ponad 23 miliony złotych. Więcej na: www.rik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *