DZIEDZICZENIE
Dziedziczenie po zmarłym odbywa się w sposób ustawowy lub testamentowy.
Dziedziczenie ustawowe następuje w sytuacji, gdy zmarły (spadkodawca) nie pozostawił testamentu lub gdy żadna osoba, która została przez niego powołana w testamencie nie może być spadkobiercą. W takim przypadku dziedziczenie odbywa się zgodnie z przepisami prawa.
Kto jest spadkobiercą ustawowym?
Należy zwrócić uwagę, że przy dziedziczeniu ustawowym kolejność dziedziczenia regulują przepisy prawa. W pierwszej kolejności powołanymi do dziedziczenia są dzieci zmarłego oraz jego małżonek, a dopiero w przypadku ich braku w dalszej kolejności dziedziczą rodzice zmarłego, jego rodzeństwo itd.
Jak wygląda podział majątku przy dziedziczeniu ustawowym?
Podział majątku zmarłego następuje na zasadach określonych w przepisach prawa i wysokość udziału spadkowo zależy od grona osób powołanych do dziedziczenia. Przykładowo, jeśli powołanymi do dziedziczenia są dzieci zmarłego i jego małżonek, to wówczas dziedziczą oni w częściach równych, z tym zastrzeżeniem, że małżonkowi musi przypadać co najmniej ¼ całości spadku.
Dziedziczenie testamentowe następuje w sytuacji, gdy spadkodawca przed śmiercią sporządził testament, w którym dokonał podziału swojego majątku. Spadkobiercami są wówczas osoby powołane w testamencie.
Czym jest zachowek?
Zachowek jest uprawnieniem przysługującym zstępnym, małżonkowi i rodzicom spadkodawcy w przypadku, gdy zostali oni pominięci przez spadkodawcę w testamencie. Z reguły zachowek wynosi 1/2 wartości udziału spadkowego, który przysługiwałby uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym. Wysokość zachowku może ulec zmianie w sytuacji, gdy uprawnionym do zachowku jest małoletni zstępny albo osoba trwale niezdolna do pracy wówczas zachowek wynosi 2/3 wartości udziału spadkowego.
Jeśli potrzebujesz porady z zakresu prawa spadkowego napisz do mnie na adres: prawnik@imperiumrelacji.pl .