Ogarnia nas świat gdzie kłamstwo jest naturalnym zjawiskiem społecznym – mówi jeden z najlepszych detektywów w kraju, były policjant, Dariusz Korganowski, działający na całym świecie. 

1. W Państwa zawodzie współpracują Państwo z ludźmi w momentach kryzysowych. Czy zauważyli Państwo wzrost zapotrzebowania na Państwa usługi w okresie pandemii, czy raczej zaufanie w relacjach wzrosło ? 

Pandemia spowodowała zwolnienie gospodarki jak również wpłynęła na zawód detektywa. Natomiast tylko chwilowo. Jak się okazało i co widzimy w obecnej chwili pandemia pociągnęła za sobą nieodwracalne konsekwencje w relacjach międzyludzkich. W momencie nagłego przymusowego wręcz zamknięcia i ograniczenia w życiu zawodowym, każdy z nas włączył na moment hamulec, zwolnił i zaczął widzieć świat inaczej. Zaczęliśmy być w domach, a co za tym idzie spędzać ze sobą więcej czasu. Ludzie zaczęli od nowa się poznawać i tak naprawdę zorientowali się z kim żyją i jak żyją. Te relacje niejednokrotnie niestety otworzyły ludziom oczy ponieważ okazało się, że tak naprawdę nie znamy swojej drugiej połowy. W pogoni dnia codziennego, obowiązków, pracy, biznesu i kariery spotykaliśmy się w relacjach domowych dopiero po ciężkim dniu w godzinach niejednokrotnie późno wieczornych i nie znaliśmy siebie naprawdę. Okazało się, że tak naprawdę pandemia pokazała nie jednej osobie na świecie, że nie zna drugiej połowy i zweryfikowała nas wszystkich. Życie w pandemii pokazało nam jak bardzo pędzimy i jak mocno się nie znamy a konsekwencją tego są dramaty na jakie patrzymy jako detektywi. Zaufanie w relacjach w znacznym stopniu podupadło. Z naszej perspektywy i ilości rozwodów pokazało, co się dzieje z ludźmi gdy nagle są odizolowani od normalnego, własnego życia. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na nasze usługi z roku na rok tendencja jest wzrostowa a składa się na to wiele aspektów – między innymi pandemia.  

2. Jak według Państwa na przestrzeni ostatnich lat związki, relacje w biznesie wyglądają z perspektywy Państwa działań i zawodu ? Czy ludzie coraz częściej potrzebują usług detektywa ? 

W dzisiejszych czasach jest tak ogromna presja osiągnięcia sukcesu i pogoni za dobrami materialnymi, że z naszej perspektywy relacje są zaburzone w znacznym stopniu. Zarówno relacje pomiędzy ludźmi w związku, rodzinie jak również w przypadku partnerów biznesowych. Niestety coraz częściej brakuje uczciwości, szacunku i wspólnych celów. Ogarnia nas świat gdzie kłamstwo jest naturalnym zjawiskiem społecznym. Przekazy medialne, relacje wzajemne często mijają się z prawdą. Na co dzień mamy do czynienia z oszustwami, wyłudzeniami czy wzajemnym oskarżaniem. Nieufność na stałe zagościła w społeczeństwie ze względu na wszechogarniający chaos informacyjny, kłamstwa i chęć zarobienia na czyjejś krzywdzie. Detektyw  jest zawodem zaufania publicznego i nieodzownym elementem w sprawach rodzinnych, jak również towarzyszy w codziennym życiu środowiska biznesowego. Sprawy rodzinne stanowią tylko element naszej pracy natomiast  w szeroko rozumianym biznesie zajmujemy się sprawami gospodarczymi jak również kryminalnymi, które coraz częściej do nas trafiają. Usługi detektywistyczne wykonywane w sposób profesjonalny i z należytym zapleczem zespołu specjalistów są dzisiaj potrzebnym elementem w postępowaniach procesowych toczących się sprawach sądowych jak również w relacjach biznesowych. 

3. W jakich najczęściej sytuacjach zgłaszają się Państwa klienci ? 

Odpowiedz na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ mamy bardzo dużo spraw różnego rodzaju. Oczywiście elementem stałym są sprawy rodzinne czyli popularnie mówiąc sprawy rozwodowe. Stanowią one trzydzieści pięć procent całej pracy biura detektywistycznego. Pozostała część to sprawy gospodarcze, kryminalne oraz wszelkiego rodzaju sprawy pochodne. Musimy pamiętać również, że zajmujemy się profesjonalnym sprawdzaniem pomieszczeń pod katem urządzeń podsłuchowych oraz innym wrogich rejestratorów dźwięku lub obrazu. Oczywiście mamy wsparcie z zakresu psychologii oraz szeroko rozumianego pojęcia prawa. Profesjonalne biuro detektywistyczne powinno mieć ogromne zaplecze zarówno w postaci zasobów ludzkich jak również sprzętu. Wypracowanie takiego modelu trwało wiele lat i pozwoliło na to abyśmy mogli pomagać w szerokim zakresie. Właśnie dlatego, że jesteśmy przygotowani możemy świadczyć usługi w tak szerokim spektrum usług.      

4. Jak mogą Państwo opisać relacje w naszym kraju z perspektywy działań detektywa ? 

Patrząc przez pryzmat ostatnich kilkunastu lat, niewątpliwie z naszej perspektywy relacje niestety zmierzają w złym kierunku społecznym. Wynika to niestety z tak szybko pędzącego świata, różnic społecznych jak również polityczno-gospodarczych. Detektyw pracujący na całym świecie będzie miał inny pogląd i spojrzenie na świat niż detektyw oceniający lokalnie dane państwo. Zmiany są wszędzie i postępują szybko – niejednokrotnie jednostka nie jest wstanie tego ogarnąć. Skupiamy się dzisiaj na sobie, a zapominamy o wartościach jakie towarzyszyły nam dwadzieścia czy czterdzieści lat temu. Nie wiemy już jak nazywa się sąsiad, choć mijamy go codziennie przy schodach. Nie dotyczy to tylko Polaków, ale całego świata, ponieważ czas płynie szybko, a my pędzimy nie wciskając hamulca. Podejmowane decyzje są czasami impulsem, jaki w danej chwili nami kieruje a efekt końcowy nie jest często zadawalający. Biorąc to pod uwagę należy pamiętać, że przede wszystkim jesteśmy ludźmi i traktować siebie z należytym szacunkiem, a także pamiętać o historii. Detektyw nie ocenia, detektyw dokonuje analizy i bez wątpienia chce pomóc. 

5. Czy relacje pomiędzy ludźmi nie mają szans na naprawę, kiedy uruchomi się działania detektywa ? 

Oczywiście, jeśli spotkamy na swojej drodze detektywa i psychologa w jednym – są na to duże szanse, nie mniej jednak jest to trudny proces. Należy przede wszystkim pamiętać, kim jesteśmy z punktu widzenia detektywa i dlaczego wykonujemy ten zawód – kiedy mamy już sukces – bez wątpienia przełoży się to na naszych klientów. Jeśli trafia ktoś do nas, przeprowadzamy z nim długą i niejednokrotnie trudną rozmowę, która tak naprawdę pokazuje nam podłoże problemu. Chcąc pomóc, nie możemy skupić swojej uwagi jedynie na dowodach procesowych, ale przede wszystkim na potrzebie naszego klienta. Ponieważ każdą relację można naprawić, potrzeba jedynie wzajemnej chęci budowania i naprawiania. Niestety, nie jest to zależne od nas, a od dwojga ludzi. Jeśli po naszym działaniu, które udowadnia jakieś  negatywne okoliczności, jest szansa budowania relacji i wybaczania – należy zawsze próbować. Nie sztuką jest wszystko zrujnować jeśli przez kilka czy kilkanaście lat budowało się wzajemne relacje , sztuką jest zmierzyć się z okolicznościami i z samym sobą. Szanse są zawsze – jeśli tylko potrafimy je sobie dać. 

6. Jak reagują ludzie, których podejrzenia się potwierdzają np. w kwestii zdrady małżeńskiej ? Czy jest to ulga, że prawda wyszła na jaw czy raczej ból, że przypuszczenia boleśnie się potwierdziły? 

Reakcje są bardzo różne, ale musimy pamiętać , że nie przychodzi do nas osoba, która akurat była obok naszego biura. Nasi klienci trafiają do nas z reguły z jakiegoś powodu. Niejednokrotnie są to podejrzenia, spostrzeżenia, intuicja lub informacja. Dlatego skrajne reakcje są wtedy, kiedy dany klient nie jest na to przygotowany psychicznie. Ma to miejsce w przypadkach, kiedy ktoś chce zaprzeczyć lub udowodnić sobie samemu, że podejrzenia były niesłuszne. Wtedy mamy do czynienia z reakcjami skrajnymi, płaczem, histerią czy wręcz obwinianiem siebie samego. Dlatego jesteśmy przygotowani na takie sytuacje zabezpieczając sytuację rozmową ze specjalistą. Jeśli natomiast mamy osoby, które przychodzą ponieważ jest konieczność dowodowa, która leży w ich gestii, z reguły nie są oni zaskoczeni potwierdzeniem faktu zdrady małżeńskiej. Jest to pewnego rodzaju formalność w postaci materiału dowodowego w celach postępowania sadowego. Natomiast prawda jest taka , że nikt nie przechodzi koło tego obojętnie i bez emocji, ponieważ emocje towarzyszą każdemu, jedni starają się to ukryć inni są bardziej wylewni. Każdy przypadek jest inny, ale rzadko się zdarza, aby było pełne wyrachowanie w fakcie przyjścia do prywatnego detektywa. Oczywiście takie przypadki też są, ale nie nam to oceniać, my wykonujemy swoje najlepiej jak potrafimy i żadne reakcje ludzi nie są nam obce. Jesteśmy na to przygotowani i bez wątpienia pomożemy. 

  • Dziękuje za rozmowę i zaufane. 

Rozmawiała Agnieszka Zydroń

Agnieszka Zydroń

Agnieszka Zydroń

Psychologia w biznesie ( Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
Kulturoznawca, rosjoznawca ( Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
Licencjonowany pośrednik ( S2/2/P/2016 ) obrotu nieruchomościami
Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości ( CEPI )
Certyfikat ukończenia Certyfikowanego Szkolenia Change Management In
Progress ( Psychologia procesu zmiany)
Praktyk w branży obrotu nieruchomościami ekologicznymi
oraz wymiany handlowej z Rosją
Autorka 3 książek oraz dziesiątek artykułów do prasy kobiecej oraz
biznesowej
Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych