Powrót do szkoły nie musi być stresujący

Zbliżający się powrót do szkoły może wydawać się trudnym wyzwaniem… Są jednak sprawdzone sposoby na to, by zniwelować stres związany z tą nieuchronną zmianą, szczególnie w stosunku do dzieci i rodziców, którzy dopiero rozpoczynają szkolną edukację.

   Powroty z wakacji wywołują różne uczucia – od strachu po ekscytację. Nadchodząca zmiana wpływa często na poczucie zagrożenia przed tym, co nieznane i wiąże się dla wielu osób z wielkim stresem. Czują to nie tylko dzieci, ale i rodzice, którzy często są jeszcze bardziej przerażeni perspektywą nowego na horyzoncie.

    Zarówno dzieci jak i ich rodzice potrzebują w tym momencie wsparcia – mówi Anna Warzycha- Druzd, właścicielka szkoły BIG BEN w podwarszawskich Starych Babicach. Grupą szczególnej troski są rodzice najmłodszych uczniów, którym warto pomóc oswoić lęki przed rozpoczęciem nowego rozdziału w życiu. Niektórzy są wycofani, inni zadają mnóstwo pytań. Czasami gubią się w poszukiwaniu miejsc idealnych dla swoich dzieci, nie wiedzą, co wybrać, a nawet, jeśli podejmą już decyzję, są bardzo niepewni i niespokojni. To właśnie ci rodzice najbardziej potrzebują spokojnej rozmowy, która rozwieje ich wątpliwości i rozładuje odczuwane napięcie. Dla nas wszystkich kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa – podkreśla Anna Warzycha-Druzd.

   Integracja-adaptacja

   Sama rozmowa to jednak za mało, by rodziców opuścił męczący niepokój, a dzieci strach związany z nowym miejscem. Nawet jeśli szkoła została wybrana jeszcze przed wakacjami – po powrocie z urlopu rodzą się nowe obawy i wątpliwości.Właśnie dlatego my myślimy o szkole cały rok i w czasie wakacyjnym również pracujemy intensywnie na to, by nasi mali i więksi odbiorcy czuli się w niej dobrze i bezpiecznie – mówi Aleksandra Perkowska, współprowadząca szkołę w Starych Babicach. W BIG BEN zachęcamy do korzystania z akcji „Lato w szkole” – to bardzo pomaga zarówno dzieciom jak i rodzicom przygotować się do roku szkolnego. Wiele się wtedy dzieje – są polsko-angielskie warsztaty kulinarne, zajęcia przyrodnicze, taneczne i wokalne, gramy też w planszówki, dużo bawimy się w plenerze i wyjeżdżamy na wycieczki do ciekawych miejsc. Po takich zajęciach dzieciaki, które w nich uczestniczą, naprawdę nie boją się września! Dla nich to po prostu kolejny etap fajnej edukacyjnej przygody!

   Zajęcia letnie to patent na poznanie szkoły zarówno przez dzieci, jak i przez rodziców. Szkoły organizują wyjazdy integracyjne, pikniki na łonie natury, czy warsztaty z psychologami – a wszystko po to, by właściwie przygotować się do powrotu do szkolnej ławki.

  Podczas adaptacyjnych spotkań panuje swobodna atmosfera, jest czas na zadawanie pytań, nawiązywanie relacji i poznawanie nowego miejsca.

    W Polsce mamy na szczęście coraz więcej przyjaznych szkół, dla których ważne jest stworzenie bezpiecznej i życzliwej atmosfery – mówi Agata Bogumiła Barańska, psycholożka w szkole BIG BEN. Cieszy mnie to, że nauczyciele i dyrektorzy zdają sobie sprawę z wagi procesu adaptacji i angażują się już podczas wakacji w zadbanie o integrację zarówno dzieci jak i rodziców. Dzięki temu słowo „szkoła” przestaje straszyć, a zamiast tego wzbudza pozytywne uczucia.

   Uczniowie łatwiej przyswajają wiedzę w bezpiecznym środowisku. To baza, którą warto stworzyć, by potem móc skupić się na kwestiach edukacyjnych. Uczniowie, którzy lubią chodzić do szkoły – na pewno więcej skorzystają z lekcji, a ich rodzice będą spokojniejsi, mając pewność, że ich dzieci są w dobrych rękach.

   Sierpień to idealny moment, by zbudować w szkołach przyjazną przestrzeń, która będzie kojarzyć się z odkrywaniem pasji, rozwijaniem więzi, nauką przez zabawę – jest przekonana Anna Warzycha-Druzd. W BIG BEN wkładamy więc dużo energii w letnią integrację, bo wiemy z doświadczenia, że te przygotowania procentują przez cały rok, szczególnie w sytuacji, gdy wciąż nie wiadomo, czy nie wróci zdalne nauczanie. Ale, jeśli nawet tak będzie, jesteśmy gotowi przejść przez to razem, wzajemnie się wspierając – uczniowie, rodzice i nauczyciele, bo przecież to my wszyscy wspólnie tworzymy przyjazną szkołę.

     Szkoła w ostatnim roku była obarczona wieloma emocjami – nauką zdalną, niepewnością, brakiem poczucia bezpieczeństwa. Wielu rodziców nie do końca zgadzało się z formami prowadzenia lekcji przez niektórych nauczycieli, wielu nie miało sił na pracę zdalną, wspieranie dzieci w nauce domowej, ciągłe przebywanie razem w małych przestrzeniach. Są jednak rodzice, którzy odnaleźli się wraz z dziećmi w takim systemie i dzisiaj nie widzą przeszkód, aby nauka zbliżyła się do modelu hybrydowego. Najważniejszy jest jednak zawsze dialog i relacja. Z dziećmi, rodzicami, nauczycielami. Wspólnie można znaleźć najlepsze rozwiązania, a dzieci mogą znów poczuć się w szkole wspaniale rozwijając swoje pasje i spędzając czas z rówieśnikami.

Agnieszka Zydroń

Agnieszka Zydroń

Psychologia w biznesie ( Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
Kulturoznawca, rosjoznawca ( Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
Licencjonowany pośrednik ( S2/2/P/2016 ) obrotu nieruchomościami
Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości ( CEPI )
Certyfikat ukończenia Certyfikowanego Szkolenia Change Management In
Progress ( Psychologia procesu zmiany)
Praktyk w branży obrotu nieruchomościami ekologicznymi
oraz wymiany handlowej z Rosją
Autorka 3 książek oraz dziesiątek artykułów do prasy kobiecej oraz
biznesowej
Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych