Moda a męskie samopoczucie


Współczesne media bombardują nas obrazem „idealnego mężczyzny”, a środowisko, w którym przebywamy wytycza kierunki jego rozwoju. Bombardują i to dosłownie. W ciągu dnia cokolwiek robimy stykamy się z wzorami. To już nie tylko telewizja, magazyny czy prasa, ale Internet, social media, aplikacje. Gdy tylko wychodzimy z domu, widzimy wyświetlane reklamy z idealnym wizerunkiem. Niezależnie, gdzie jesteśmy i co robimy, mamy przed oczami obrazy z informacjami. Uniknięcie ich jest niemal niemożliwe. 

Taka kreacja sprawia, że coraz więcej mężczyzn porównuje się z medialnym obrazem i jest coraz bardziej świadomych, jak powinni być postrzegani. Nie od dziś wiadomo, że wygląd fizyczny jest bardzo ważny dla budowania obrazu własnej osoby oraz wyrażania siebie. Chyba każdy spotkał się ze znanym określeniem, że wygląd to wizytówka każdego człowieka. 

Prawda jest, że już pierwsze sekundy decydują o tym, jak określi nas nasz rozmówca. Dobrze dobrany strój, zadbana cera, nienaganne uczesanie, zadbane dłonie, zdrowa i wysportowana sylwetka, to standard w wizerunku nowoczesnego mężczyzny. Przy okazji te czynniki pozytywnie wpływające na indywidualną samoocenę. Elegancko ubrany czuję się bardziej komfortowo, jest pewny siebie. Profesjonalny wygląd również wzbudza zaufanie u innych osób poprzez wzmacnianie siły przekazu. Kiedy mężczyzna wygląda lepiej, od razu tak się czuje. Poprawia się jego nastrój, wzrastają pozytywna energia, siły do działania.  

Obecnie wzorów do naśladowania nie brakuje, a mężczyźni są coraz bardziej świadomi wagi wyglądu. To zasługa m.in. blogerów i znawców mody na rynku, z których to można bezpośrednio czerpać wzorce. To, że moda męska jest ważna zauważyli  też producenci wszelkiego rodzaju ubrań. Widać u nich pewną tendencje – swoje strony internetowe przekształcają w doradztwo ubraniowe, do tego pojawiają się na social mediach, gdzie proponują własne pomysły oraz wzorce do naśladowania. Wzrasta też ilość stylistów modowych, pracujących  z mężczyznami w celu poprawy ich wizerunku. 

Wraz ze wzrostem statusu społecznego rośnie świadomość wpływu wyglądu na środowisko i nas samych. Z jednej strony jest otoczenie, z drugiej sami dostarczamy sobie bodźców do własnego rozwoju. Tendencja ta będzie rosła, coraz więcej mężczyzn będzie zabiegać o dobry, elegancki wygląd. Oznacza to wzrost produkcji i sprzedaży ubrań. Zwiększy się też ilość wyrzucanych i niechcianych ubrań, co obecnie jest już mocno widoczne. Jakiś czas temu mężczyźnie wręcz nie wypadało skupiać się mocno na swoim wyglądzie. Miało być męsko, czyli w miarę schludnie i stosownie do okazji. Obecnie tendencja ta całkowicie się zmieniła. Moda męska to ogromy przemysł – tak marketingowy jak i produkcyjny. Mężczyźni chcą wyglądać modnie, a media pokazują mnóstwo możliwości, aby tak się stało. Dzisiaj mężczyzna ma być zadbany, elegancki, modny, wysportowany. Warto jednak pamiętać, że zawsze najważniejsze jest to, co jednak niewidoczne dla oczu. Posiadania tego życzymy każdemu mężczyźnie. 

Mariusz Makowski

szef firmy produkującej krawaty Maktie


Krawaty Maktie