Fundacja Spełnionych Marzeń

1. Jak narodziła się fundacja i jakie są jej najważniejsze cele? Jak działacie?

18 lat temu syn naszego przyjaciela zmarł z powodu choroby nowotworowej. Wydarzenie to odcisnęło piętno na Tomku, który postanowił założyć Fundację Spełnionych Marzen i swój ból po stracie dziecka przekuł w pomoc innym potrzebującym dzieciom.  Od tego czasu celem fundacji jest aktywizacja sportowa dzieci poprzez wydarzenia takie jak: Onkoliga oraz Igrzyska Spełnionych Marzeń, pokazy mody z gwiazdami, wsparcie finansowe oddziałów onkologicznych. 

2. W jaki sposób budują Państwo relacje w tak trudnych momentach z rodzicami dzieci? Czy są to długie, osobiste rozmowy, spotkania, czy raczej staracie się Państwo działać bez rozgrzebywania ran, terapii itd.

Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie – nie mamy „ustandaryzowanego” modelu działania w takich sytuacjach, każdy przypadek jest inny i wyjątkowy. Aktualnie dążymy do tego, aby wszyscy, którym pomagamy, jak najlepiej przebyli ten trudny czas. Z tego powodu organizujemy cykliczne szkolenia w formie online (webinary) z rozwoju osobistego – głównym aspektem, który poruszamy, jest inteligencja emocjonalna. 

3. W jaki sposób budują Państwo relacje z małymi pacjentami? 

Relacje z pacjentami budujemy poprzez szereg inicjatyw wymienionych wcześniej – staramy się w miarę możliwości odwiedzać dzieci na oddziałach, przynosząc im drobne upominki oraz szczery uśmiech. Organizujemy im koncerty muzyczne – w chwili obecnej docieramy do szerszego grona poprzez organizowanie takich imprez w formie online – jak również aktywizujemy dzieci sportowo i społecznie, poprzez organizowanie zawodów sportowych, w których biorą czynny udział. 

4. Jak staracie się zachować wobec dzieci, aby czuły się w tym dramatycznym momencie mimo wszystko dobrze? 

Nasza dewiza jest „Zamieniamy 1% na uśmiechy”, natomiast nie ograniczamy sie tylko do zamiany jednego procenta. Każdy pacjent jest przez nas traktowany indywidualnie, staramy sie poznać jego historię oraz potrzeby. 

5. Co jest obecnie największym wyzwaniem jeśli chodzi o prowadzenie Państwa fundacji, z czym się mierzycie?

Największym problemem obecnie jest pandemia COVID-19 – wszystkie nasze inicjatywy musieliśmy przenieść do sieci i nadać im zupełnie nową formę. Dodatkowo, powiązanym problemem jest zmniejszenie wpływów do fundacji, przez co wiele z naszych projektów jest zagrożonych. W obecnej chwili próbujemy jednocześnie prowadzić Fundację tak samo, jak przez ostatnich 18 lat, jak również pozyskać sponsorów, którzy umożliwią nam realizowanie tego celu. 

6. W jaki sposób czytelnicy mogą Wam pomóc i wesprzeć w działaniu?

Najprostsza forma pomocy to przekazanie nam swojego 1% podatku – to nic nie kosztuje, a może wywołać szereg uśmiechów na twarzach dzieci. 18 lat działań to MILIONY zaklęć na raka i jeszcze więcej uśmiechów! 18 lat to także wsparcie blisko 30 000 małych pacjentów onkologicznych, którym towarzyszymy od momentu diagnozy, aż po powrót do codziennej rzeczywistości!  Pomoc o takim zasięgu nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie darczyńców. Każde wsparcie jest dla nas motorem napędowym do dalszych działań! Razem możemy odczarować raka i wywołać kolejne tysiące uśmiechów na twarzach małych pacjentów! Zachęcamy do wspierania nas regularnymi wpłatami na nr konta: 16 1050 1025 1000 0022 6597 9068. 

Justyna Sypka – Prezes Fundacji Spełnionych Marzeń